Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Objawy koronawirusa pojawiają się od 2 do 14 dni od zainfekowania. Dlatego tak istotne jest, by nie lekceważyć żadnych oznak i postępować zgodnie z zaleceniami lekarzy i specjalistów. Zarażamy jednak najbardziej tuż przed pojawieniem się pierwszych objawów. Właśnie wtedy w organizmie występuje największa gęstość wirusa.

Objawy koronawirusa pojawiają się od 2 do 14 dni od zainfekowania. Dlatego tak istotne jest, by nie lekceważyć żadnych oznak i postępować zgodnie z zaleceniami lekarzy i specjalistów. Zarażamy jednak najbardziej tuż przed pojawieniem się pierwszych objawów. Właśnie wtedy w organizmie występuje największa gęstość wirusa.

 

Jak dochodzi do zarażenia się koronawirusem?

 

Zarażenie koronawirusem jest podobne jak w przypadku innych chorób wirusowych. Dochodzi do niego drogą kropelkową. To także najczęstsza przyczyna rozprzestrzeniania się choroby. Jak to wygląda? Przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka wymaga bliskiego kontaktu, kiedy nie jesteśmy osłonięci, a kichamy lub kaszlemy.

 

Do zarażenia może dojść także przy krzyku, głośnym mówieniu lub śpiewie, kiedy z górnych dróg oddechowych wydobywają się kropelki aerozolu. Wirus znajduje się w kropelkach, a spadając na zdrową osobę w okolice jamy ustnej, nosa i oczu zyskuje najlepsze warunki do rozwoju.

 

Innym sposobem jest droga kontaktowa. Wirus przenosi się na dłoniach, kiedy to mamy kontakt z powierzchnią, na której bytuje wirus, a następnie dotykamy śluzówek. Niestety bardzo często nieświadomie dotykamy klamek, przycisków i innych miejsc, na których mogą znajdować się wirusy i bakterie.

 

Osoba chora nie zaraża cały czas

 

Według badań osoby zarażone COVID-19 mogą zarażać od 2 do 14 dni. Jednak kiedy chory zaraża najbardziej? Naukowy odkryli, że liczba aktywnych cząstek RNA jest największa przez około 5 dni. Wydalanie wirusa następuje przed pojawieniem się objawów, a także przez kilka dni tuż po ich wystąpieniu. Nie wykryto wirusa po 9 dniu choroby. Dlatego najbardziej zaraźliwe są osoby w początkowej fazie choroby, a wirus jest zdolny do replikacji do 9 dni po wystąpieniu objawów. Istotna jest tutaj wczesna izolacja chorego, co może powstrzymać rozprzestrzenianie się SARS-CoV2. 

 

Jak sprawdzić czy jestem zarażony koronawirusem?

 

Zarażenie potwierdzane jest przez pozytywną reakcję łańcuchową polimerazy (PCR), a więc stąd określenie wynik pozytywny na test na koronawirusa. Badanie to można wykonać bez względu na to, czy objawy już wystąpiły, czy też nie. Testy na koronawirusa pozwoliły określić czas trwania przekazywania go, który wynosi od 12 do 20 dni z możliwością utrzymania do nawet 63 dni po pojawieniu się objawów.

 

Testy antygenowe są stosowane do diagnostyki koronawirusa. Badanie polega na pobraniu wymazu z górnych dróg oddechowych i analizie próbki. Wyniki takiego badania są już dostępne po kilkudziesięciu minutach. Testy RT-PCR pobiera się z nosogardła lub gardła. Wyniki odznaczają się dużą dokładnością oraz czułością, a także nie pozostawiają wątpliwości przy wyniku negatywnym.

 

Przebieg koronawirusa

 

W przypadku łagodnego przejścia choroby, pozbycie się wirusa z organizmu następuje średnio 10 dni. Jednak u ozdrowieńców po ciężkim przebiegu choroby, wydłuża się czas przekazywania RNA wirusa, który może trwać 31 dni. Aby chronić siebie, ale też innych wymagana jest izolacja chorego. Dowiedz się, co robić, jeśli test okaże się pozytywny.

 

 

 

Jak unikać zagrożenia?

 

Mycie rąk, noszenie maseczki i dystans społeczny – te zalecenia mogą naprawdę uchronić Cię przed zarażeniem się koronawirusem. Te wytyczne zabezpieczają przed przenoszeniem się wirusa zarówno drogą kropelkową, jak i kontaktową. Ważne jest, aby prawidłowo nosić i zdejmować maseczkę, a także regularnie dezynfekować dłonie. Podczas kaszlu lub kichania należy nos i usta zakryć zgięciem łokciowym ramienia, a nie dłonią – dotyczy to tak naprawdę każdego, nawet tych niezarażonych koronawirusem.