Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Wzrost zachorowań na COVID-19 na całym świecie spowodował, że w większości krajów wprowadzane są coraz ostrzejsze restrykcje. Nowy wariant koronawirusa, nazywany omikronem, budzi zaniepokojenie. Jakie są objawy zakażenia nową mutacją wirusa SARS-CoV-2 i w jaki sposób można się przed nim chronić? Odpowiadamy!

Czym jest wariant Omikron? 

Wariant Omikron to najnowsza mutacja koronawirusa. Pierwszy raz odkryto ją w Południowej Afryce w listopadzie 2021 roku. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśliła, że mutacja budzi obawy, ponieważ produkuje kolejne nowe warianty, które mogą znacznie wpłynąć na przebieg i rozwój pandemii na świecie. W Omikronie wykryto 60 mutacji, w stosunku do wariantu koronawirusa z początku. Mutacje te cechują się wysokim stopniem zaraźliwości oraz odpornością wirusa na działanie systemu immunologicznego. Przez to, że wariant został odkryty stosunkowo niedawno, nadal budzi on wiele wątpliwości w zakresie przebiegu zakażenia oraz możliwych powikłań.

Omikron a wzrost zakażeń 

Wariant Omikron spowodował szybki wzrost zakażeń w Południowej Afryce, dlatego WHO była zaniepokojona jego stopniem zaraźliwości. Nie wiadomo jeszcze, jak liczne mutacje w kodzie genetycznym przełożą się na wzrost zachorowalności. Wiadomo tylko, że w porównaniu z innymi wariantami koronawirusa do zakażeń może dochodzić częściej i znacznie łatwiej.

Jakie są objawy zakażenia mutacją Omikron? 

Objawy wywołane zakażeniem wariantem Omikron nie odbiegają znacznie od tych, które występują w przebiegu choroby spowodowanej pozostałymi mutacjami patogenu. Wiele przypadków przypomina objawy przeziębienia lub objawy nie występują wcale. Nie oznacza to jednak, że osoby zakażone nie są źródłem zakażenia dla innych, którzy mogą przechodzić chorobę znacznie ciężej. Pierwsze objawy uwidaczniają się po około 5-6 dniach od momentu zakażenia. Do objawów u osób zakażonych wariantem Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 należy:

 • ból głowy,
 • gorączka,
 • pogorszenie samopoczucia,
 • zmęczenie,
 • kaszel,
 • osłabienie lub zaburzenie zmysłu smaku oraz węchu.

Podczas zakażenia koronawirusem mogą dodatkowo pojawić się inne nietypowe dolegliwości, takie jak:

 • ból gardła,
 • wymioty i nudności,
 • biegunka,
 • bóle mięśni oraz stawów.


Wykonaj test COVID Brodnica


 Jeśli pacjent zmaga się z ciężkim przebiegiem choroby, może u niego dojść do wielu powikłań związanych z uszkodzeniem tkanki płucnej, spowodowanej stanem zapalnym. Osoba zakażona odczuwa wtedy duszność, a ta z kolei wynika z pogorszenia przepływu tlenu do krwi oraz zmniejszonej efektywności wymiany gazowej. Niektórzy pacjenci wymagają z tego powodu hospitalizacji, aby lekarze w sposób mechaniczny mogli wspomóc ich oddychanie. Do tak poważnych komplikacji najczęściej dochodzi u osób, które się nie zaszczepiły lub u starszych schorowanych pacjentów.

Omikron a szczepienia 

Jak do tej pory szczepienia są jedynym i podstawowym sposobem walki z pandemią koronawirusa. 08.12. koncern Pfizer poinformował, że dawka przypominająca szczepionki na COVID-19 tworzy immunologiczną odpowiedź na nowy wariant wirusa. Wiadomo również, że osoby zaszczepione przechodzą zakażenie łagodniej w porównaniu do pacjentów, którzy nie przyjęli ani jednej dawki szczepienia. Poza tym, wśród osób zaszczepionych obserwuje się mniejsze ryzyko hospitalizacji, zdrowotnych powikłań oraz zgonów, spowodowanych wirusem SARS-CoV-2.

Wciąż obowiązują podstawowe zasady utrzymywania dystansu społecznego oraz zachowanie szczególnej ostrożności. Zaleca się m.in.:

 • częste mycie i dezynfekcję rąk, 
 • unikanie tłumów, 
 • stosowanie maseczek ochronnych,
 • prowadzenie zdrowego stylu życia.