Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Koronawirus diametralnie zmienił życie każdego człowieka. Jesteśmy bombardowani coraz to nowszymi informacjami o zakażeniach, osobach umierających, nowych obostrzeniach. Mało tego, w newsach pojawiają się terminy, takie jak: testy serologiczne, przeciwciała IgM, izolacja czy kwarantanna. Od ich nadmiaru można się więc łatwo pogubić. Poniżej znajdziesz najważniejsze pojęcia związane z epidemią koronawirusa oraz ich przejrzyste objaśnienia.

Koronawirusy

Jest to grupa wirusów RNA, które wywołują zakażenie zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt. Wyróżnia się siedem patogennych koronawirusów, które mogą być przyczyną chorób układu oddechowego, pokarmowego, a także nerwowego. Poniższe cztery rodzaje odpowiadają za występowanie łagodnych infekcji dróg oddechowych:

  • OC43 (HCoV-OC43),
  • HKU1 (HCoV-HKU1), 
  • 229E (HCoV-229E), 
  • NL63 (HCoV-NL63).

Reszta z nich odpowiada za ciężki przebieg wirusowego zapalenia płuc, które mogą uszkodzić płuca lub doprowadzić do zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Należy do nich:

  • SARS-CoV,
  • MERS-CoV,
  • SARS-CoV-2.

COVID-19

Ostra choroba układu oddechowego spowodowana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Do najczęściej występujących objawów zakażenia zaliczamy: gorączkę, kaszel, zmęczenie, duszności, utratę węchu i/lub smaku. 

Wymaz 

Materiał, który jest pobierany pacjentowi z nosogardzieli bądź nosa i gardła za pomocą wacika na trzonku (tzw. wymazówka). Pobranie polega na pocieraniu wymazówką tylnej ściany gardła/nozdrza, a następnie próbka jest przekazywana do laboratorium, gdzie wykonuje się test genetyczny lub antygenowy w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. 

Testy genetyczne 

Testy mają za zadanie wykryć materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2, za pomocą badania wymazu z dróg oddechowych. Dodatni wynik potwierdza występowania wirusa. Takie testy są wykonywane u osób z objawami choroby COVID-19 lub miały one kontakt z osobą zakażoną. Wyniki negatywne testów są również przydatne w sytuacjach, gdy chcemy przekroczyć granicę jakiegoś kraju. 

Testy antygenowe 

Szybszy rodzaj testów, wykrywający antygeny wirusa SARS-CoV-2 za pomocą wymazu z nosogardzieli. Dodatni wynik testu jest potwierdzeniem zakażenia. Jeśli chodzi o dokładność testów oraz ich wyników - najwyższa czułość jest najwyższa na kilka dni przed wystąpieniem objawów, a także w ciągu 5-7 dni od ich pojawienia się.


Wykonaj szybki test antygenowy


Testy serologiczne 

Testy z krwi, które wykrywają przeciwciała przeciw antygenom wirusa SARS-CoV-2. Obecność przeciwciał we krwi może świadczyć o przebyciu zakażenia. Przeciwciała są oznaczane w dwóch klasach IgM oraz IgG. Testy wykrywają prawdopodobieństwo zakażenia, a także możliwość sprawdzenia, czy osoba chorowała na COVID-19 w przeszłości. 

Przeciwciała IgM 

Mogą się pojawić we krwi pacjenta po trzecim tygodniu od momentu zakażenia koronawirusem. Ich obecność może potwierdzać aktywne zakażenie. 

Przeciwciała IgG

Pojawiają się we krwi pacjenta na późniejszym etapie zakażenia, a ich obecność może świadczyć o przebytym zakażeniu. 

Choroby współistniejące 

Inne choroby, na które cierpi pacjent zakażony wirusem SARS-CoV-2. Do takich chorób najczęściej należy: nadciśnienie, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, obturacyjna choroba płuc. 

Epidemia

Na danym obszarze dochodzi do zakażeń bądź zachorowań na chorobę zakaźną wcześniej nie występującą bądź wstępującą w znacznie szerszym zakresie liczby chorych. 

Pandemia

Pandemia w przeciwieństwie do epidemii ma charakter globalny, a więc obejmuje różne kontynenty i jest ogłaszana przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). 

Kwarantanna

Separacja osób bez objawów, które miały kontakt z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2.

Izolacja 

Odseparowanie osób zakażonych wirusem od osób zdrowych w domach, szpitalach lub innych placówkach. 


Podejrzewasz u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2? Wykonaj test antygenowy