Koronawirus diametralnie zmienił życie każdego człowieka. Jesteśmy bombardowani coraz to nowszymi informacjami o zakażeniach, osobach umierających, nowych obostrzeniach. Mało tego, w newsach pojawiają się terminy, takie jak: testy serologiczne, przeciwciała IgM, izolacja czy kwarantanna. Od ich nadmiaru można się więc łatwo pogubić. Poniżej znajdziesz najważniejsze pojęcia związane z epidemią koronawirusa oraz ich przejrzyste objaśnienia.
Jest to grupa wirusów RNA, które wywołują zakażenie zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt. Wyróżnia się siedem patogennych koronawirusów, które mogą być przyczyną chorób układu oddechowego, pokarmowego, a także nerwowego. Poniższe cztery rodzaje odpowiadają za występowanie łagodnych infekcji dróg oddechowych:
Reszta z nich odpowiada za ciężki przebieg wirusowego zapalenia płuc, które mogą uszkodzić płuca lub doprowadzić do zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Należy do nich:
Ostra choroba układu oddechowego spowodowana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Do najczęściej występujących objawów zakażenia zaliczamy: gorączkę, kaszel, zmęczenie, duszności, utratę węchu i/lub smaku.
Materiał, który jest pobierany pacjentowi z nosogardzieli bądź nosa i gardła za pomocą wacika na trzonku (tzw. wymazówka). Pobranie polega na pocieraniu wymazówką tylnej ściany gardła/nozdrza, a następnie próbka jest przekazywana do laboratorium, gdzie wykonuje się test genetyczny lub antygenowy w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.
Testy mają za zadanie wykryć materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2, za pomocą badania wymazu z dróg oddechowych. Dodatni wynik potwierdza występowania wirusa. Takie testy są wykonywane u osób z objawami choroby COVID-19 lub miały one kontakt z osobą zakażoną. Wyniki negatywne testów są również przydatne w sytuacjach, gdy chcemy przekroczyć granicę jakiegoś kraju.
Szybszy rodzaj testów, wykrywający antygeny wirusa SARS-CoV-2 za pomocą wymazu z nosogardzieli. Dodatni wynik testu jest potwierdzeniem zakażenia. Jeśli chodzi o dokładność testów oraz ich wyników - najwyższa czułość jest najwyższa na kilka dni przed wystąpieniem objawów, a także w ciągu 5-7 dni od ich pojawienia się.
Wykonaj szybki test antygenowy
Testy z krwi, które wykrywają przeciwciała przeciw antygenom wirusa SARS-CoV-2. Obecność przeciwciał we krwi może świadczyć o przebyciu zakażenia. Przeciwciała są oznaczane w dwóch klasach IgM oraz IgG. Testy wykrywają prawdopodobieństwo zakażenia, a także możliwość sprawdzenia, czy osoba chorowała na COVID-19 w przeszłości.
Mogą się pojawić we krwi pacjenta po trzecim tygodniu od momentu zakażenia koronawirusem. Ich obecność może potwierdzać aktywne zakażenie.
Pojawiają się we krwi pacjenta na późniejszym etapie zakażenia, a ich obecność może świadczyć o przebytym zakażeniu.
Inne choroby, na które cierpi pacjent zakażony wirusem SARS-CoV-2. Do takich chorób najczęściej należy: nadciśnienie, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, obturacyjna choroba płuc.
Na danym obszarze dochodzi do zakażeń bądź zachorowań na chorobę zakaźną wcześniej nie występującą bądź wstępującą w znacznie szerszym zakresie liczby chorych.
Pandemia w przeciwieństwie do epidemii ma charakter globalny, a więc obejmuje różne kontynenty i jest ogłaszana przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).
Separacja osób bez objawów, które miały kontakt z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2.
Odseparowanie osób zakażonych wirusem od osób zdrowych w domach, szpitalach lub innych placówkach.
Podejrzewasz u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2? Wykonaj test antygenowy