Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Wykonanie testu w kierunku zakażenia koronawirusem jest ważne w monitorowaniu rozprzestrzeniania się pandemii. Badanie to pozwala na określenie czy osoba została zakażona wirusem SARS-CoV-2. Na rynku dostępne są różne rodzaje testów, które stosowane są w diagnostyce zakażeń, a m.in. serologiczne, genetyczne oraz antygenowe.

Wykonanie testu w kierunku zakażenia koronawirusem jest ważne w monitorowaniu rozprzestrzeniania się pandemii. Badanie to pozwala na określenie czy osoba została zakażona wirusem SARS-CoV-2. Na rynku dostępne są różne rodzaje testów, które stosowane są w diagnostyce zakażeń, a m.in. serologiczne, genetyczne oraz antygenowe.

Podział testów

Podstawowym kryterium podziału testów pozwalających określić występowanie koronawirusa w organizmie są testy molekularne (genetyczne), a także antygenowe i serologiczne

Testy molekularne mają bardzo wysoką skuteczność w wykrywaniu SARS-CoV-2. Ich zastosowanie jest ograniczone do ściśle określonego czasu, który związany jest z fazą zakażenia. 

Kiedy u pacjenta podejrzewa się przejście COVID-19 wówczas niezbędne będzie wykonanie testu w kierunku przeciwciał przeciw patogenowi. To właśnie on pozwala ocenić, czy dana osoba w przeszłości przeszła koronawirusa. Badanie pozwalające oznaczyć przeciwciała posiada ograniczenia w początkowej fazie choroby. Musi upłynąć czas, aby komórki układu immunologicznego zaczęły wytwarzać przeciwciała

Badania molekularne

Testy wykonywane tymi metodami, a więc RT-PCR oraz RT-LAMP pozwalają wykryć obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 w próbce, która została pobrana. Mogą być one realizowane w specjalnych, mobilnych punktach wymazowych Drive Thru w Toruniu. Badanie metodą RT-PCR jest rekomendowane przez WHO, aby rozpoznać infekcję wirusem. Z kolei badanie RT-LAMP pozwala wykryć obecność RNA wirusa w próbce z zastosowaniem technologii izotermalnej. 

Test sprawdza się w przypadku trwającej infekcji. Cząsteczki tego patogenu namnażają się w komórkach błony śluzowej układu oddechowego gospodarza, a RNA wówczas może być łatwo wykryte, co potwierdza zakażenie patogenem, zanim nawet pojawią się pierwsze objawy choroby.

To najbardziej skuteczny test także w przebiegu bezobjawowym choroby. W momencie wygaśnięcia infekcji badanie posiada ograniczone zastosowanie, bo liczba cząsteczek wirusa spada, a także zmniejsza się możliwość ich wykrycia. Przeprowadzenie testów wymaga zaawansowanej aparatury oraz wykwalifikowanej kadry. W tym przypadku bardziej skuteczne będą testy antygenowe.

Testy antygenowe

Przeprowadzane są wybranych punktach wymazowych i pozwalają wykryć cząstki białkowe, a więc antygeny wirusa SARS-CoV-2. Próbka do badania pobierana jest poprzez wymaz z nosogardzieli osoby badanej. WHO dopuszcza stosowanie tych testów, których czułość przekracza 80%. 

Testy te zaleca się wykonać w ciągu 5-7 dni od wystąpienia objawów koronawirusa. Sprawdzają się także, aby potwierdzić, czy za pojawienie się symptomów jest odpowiedzialny SARS-CoV-2. Do analizy tych badań nie jest potrzebna zaawansowana aparatura, a oczekiwanie na wynik jest bardzo krótkie. 

Zaledwie kilkanaście minut jest potrzebne, aby pod wpływem substancji uwolnić antygeny wirusa, a więc białka stymulujące organizm do wytwarzania przeciwciał. Wymaz przeniesiony wraz z substancją na papier z przeciwciałami wykazuje reakcję, dzięki której pojawia się ciemny pasek odpowiadający za obecność koronawirusa w próbce.

Badania na przeciwciała - testy serologiczne

Za pomocą specjalnych testów wykryć można również same przeciwciała, które będą świadczyć, że osoba przeszła koronawirusa. Nie można jednak jasno stwierdzić, czy choroba nadal się rozwija, czy jednak można uznać pacjenta za ozdrowieńca. Pozytywny wynik badania serologicznego to jedynie przesłanka do wykonania dalszych badań. 

Testy na przeciwciała pełnią rolę badań przesiewowych i wykazują, kto powinien poddać się testom genetycznym. Dostępne są różne rodzaje testów serologicznych: kasetkowe, jakościowe i ilościowe

Testy kasetkowe na koronawirusa można wykonać samodzielnie. Wystarczy jedynie nakłucie palca, aby pobrać potrzebną krew do tego. Wynik jest dostępny już po kilkunastu minutach. Testy te jednak nie uzyskały rekomendacji WHO. Są znacznie mniej czułe niż laboratoryjne testy. Przy pozytywnym wyniku wiadomo tylko tyle, że badany miał styczność z koronawirusem, a nie jest to odpowiedź czy nadal jest chory.

Testy jakościowe informują jedynie o pojawieniu się przeciwciał. Nie uwzględniają one jednak podziału na klasy, co mogą badania ilościowe wykonywane wyłącznie w laboratoriach.


Wykonaj test RT-PCR na koronawirusa w Koninie