Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Na zaszczepienie przeciwko COVID-19 decyduje się coraz więcej osób. Jak wiadomo, szczepienia nie dają 100% skuteczności w ochronie przed zarażeniem się koronawirusem. Jakie mogą być objawy, a także, w jaki sposób postępować w przypadku dodatniego testu?

Na zaszczepienie przeciwko COVID-19 decyduje się coraz więcej osób. Jak wiadomo, szczepienia nie dają 100% skuteczności w ochronie przed zarażeniem się koronawirusem. Jakie mogą być objawy, a także, w jaki sposób postępować w przypadku dodatniego testu?

Dlaczego można zachorować mimo ochrony?

Przede wszystkim należy wiedzieć, jak działają szczepienia przeciw COVID-19. To obecnie jedyna metoda zapobiegania zakażeniu, która przede wszystkim zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i śmierci. WHO podkreśla, że szczepionki nie dają całkowitego zabezpieczenia przed zakażeniem oraz transmisją wirusa. Żadna szczepionka nie chroni całkowicie przed zakażaniem żadnym wirusem. Dlatego istotne jest utrzymywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i mycie rąk.

Mutowanie się koronawirusa także ma wpływ na skuteczność szczepień. Wariant pierwszy z Wuhan wyparty został przez Alfa (brytyjski), który był bardziej zakaźny. Tego z kolei wypiera odmiana Delta (indyjska), która zaraża szybciej i jeszcze skuteczniej.

Z pewnością posiadanie ochrony, jaką jest zaszczepienie, jest zabezpieczeniem dla naszego organizmu, jednak z powodu mutacji, szczepienia nie dają 100% skuteczności. Żaden z obecnych wariantów nie jest całkowicie odporny na szczepionki.

 


 Mobilne punkty na test koronawirusa w Warszawie


 

Przebieg koronawirusa

Zazwyczaj osoby zaszczepione, u których test na obecność koronawirusa wyszedł pozytywnie, przechodzą chorobę łagodnie. Zapobiega to ciężkiemu przebiegowi choroby i hospitalizacji. Jakie są najczęstsze objawy?

  • kaszel,

  • gorączka,

  • duszność,

  • zanik węchu i smaku,

  • nudności,

  • bóle głowy,

  • zmiany zapalne w płucach.

Jednak u zaszczepionych z dodatnim wynikiem testu COVID-19 choroba ta wygląda jak kilkudniowe przeziębienie, a w wielu przypadkach zakażenie jest bezobjawowe. Nie należy jednak lekceważyć choroby, ponieważ nadal możemy zarażać i narażać osoby nieszczepione. Co istotne, pozytywny test wiąże się z odbyciem kwarantanny.

 

Izolacja po otrzymaniu dodatniego testu

Nawet mimo zaszczepienia, osoba z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19, musi przestrzegać ścisłych zasad izolacji. Osoba zarażona powinna pozostać w domu, ale także izolować się od współlokatorów. Jeśli jest to możliwe, powinno się pozostać we własnym pokoju, a także dostosować się do zasad postępowania podczas izolacji.

Obecnie obowiązuje 7 dni izolacji domowej. Po tym czasie lekarz powinien przeprowadzić wywiad, w którym należy ustalić, kiedy wystąpiły objawy, a kiedy ustąpiły. Izolacja zakończona jest po 3 dniach bez objawów, ale nie wcześniej niż po 13 od dnia wystąpienia pierwszych oznak choroby. Pacjenci bezobjawowi są zwolnieni z izolacji po 10 dniach od uzyskania pierwszego dodatniego testu diagnostycznego na SARS-CoV-2. Po zakończeniu nie jest wymagane powtarzanie testu, jednak dla własnego komfortu można oczywiście to zrobić.

Jak chronić się przed zarażeniem koronawirusem?

Odporność po podaniu szczepionki nabywana jest przez około 2 tygodnie. W tym okresie należy chronić się przed zakażeniem. Nie należy także mylić objawów spowodowanych podaniem szczepionki z chorobą. Odpowiedź autoimmunologiczna to wywołanie w organizmie stanu zapalnego, co może powodować objawy poszczepienne podobne, co COVID.

Tak jak wcześniej, należy nadal utrzymywać dystans społeczny, dezynfekować ręce, a także tam, gdzie to wskazane używać maseczki ochronnej. Ograniczamy w ten sposób rozprzestrzenianie się choroby, a także chronimy tych, który nie są zaszczepieni. Pamiętajmy o odpowiedzialności społecznej!

 


 Sprawdź, gdzie wykonać test na koronawirusa w Brodnicy