Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pandemia nadal trwa? Oczywiście, że tak! Mogłoby się wydawać, że to już jej koniec, gdyż w okresie wakacyjnym liczba zachorowań spadła. Nie oznacza to jednak, że ryzyko kontaktu z wirusem nie istnieje. Niektóre kraje nadal wprowadzają restrykcje, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dlatego przed wyjazdem za granicę, sprawdź koniecznie, jakie zasady panują w danym kraju.

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pandemia nadal trwa? Oczywiście, że tak! Mogłoby się wydawać, że to już jej koniec, gdyż w okresie wakacyjnym liczba zachorowań spadła. Nie oznacza to jednak, że ryzyko kontaktu z wirusem nie istnieje. Niektóre kraje nadal wprowadzają restrykcje, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dlatego przed wyjazdem za granicę, sprawdź koniecznie, jakie zasady panują w danym kraju.

Gdzie sprawdzić aktualne obostrzenia?

Podobnie, jak w przypadku obostrzeń obowiązujących w Polsce, te zagraniczne można wygodnie i szybko sprawdzić za pomocą Internetu. Informacje regularnie są aktualizowane, zgodnie z wprowadzanymi zmianami zasad podróżowania oraz restrykcji w danym państwie. To, w jaki sposób możesz przekroczyć granicę i co musisz mieć przy sobie sprawdzisz na:

  • oficjalnej stronie rządowej Ministerstwa Zdrowia,
  • stronie Straży Granicznej,
  • dedykowanej aplikacji dla członków UE,
  • serwisie Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych. 

Czy kwarantanna jest wymagana po wjeździe?

W niektórych państwach tak. Bez względu na posiadane testy Brodnica czy certyfikaty, będzie ona obowiązkowa. Są także kraje, do których się po prostu nie dostaniemy, gdyż granice są zamknięte dla turystów.

Jednak w okresie mniejszej liczby zachorowań, wielu rządzących zdecydowało, że kwarantannę można pominąć. Dzieje się to w przypadku, kiedy podróżujący okaże negatywny wynik testu na COVID-19 Toruń, bądź certyfikat zaszczepienia lub bycia ozdrowieńcem. Bez jednego z tych dokumentów, trzeba będzie udać się na kwarantannę.

Sytuacja w każdym kraju jest jednak inna i tak naprawdę może zmienić się z dnia na dzień, dlatego istotne jest nawet dzień przed planowanym wyjazdem, sprawdzić aktualne obostrzenia, by nie narazić się na kwarantannę. 

Sprawdź, gdzie wykonać test na koronawirusa


O tym musisz wiedzieć

Na miejscu możesz nie tylko spodziewać się kwarantanny. Obostrzenia dotyczą również noszenia maseczek, maksymalnej liczby osób w pomieszczeniach i wielu innych. Mogły zmienić się również godziny otwarcia restauracji czy miejsc rozrywki.

Co się zmieniło? Na każdym kroku znajdziesz miejsca do dezynfekcji rąk, a także informacje o zagrożeniu epidemicznym. W środkach komunikacji zbiorowej niezbędne jest założenie maseczki. Może być również mierzona temperatura na lotniskach.

Do wypełnienia niezbędne są także niektóre dokumenty. Zazwyczaj jest to zgłoszenie podróży do danego kraju. Także po powrocie do Polski niezbędne jest wypełnienie specjalnego formularza, w którym podajemy informacje o pobycie.

 

Niezbędny test

Jeśli nie posiadasz zaświadczenia o zaszczepieniu lub wyzdrowieniu, wówczas opcją zwolnienia z kwarantanny jest wykonanie testu na COVID-19. Doskonałym do tego miejscem są punkty Drive-Thru. Nie musisz zapisywać się na wizytę. Wystarczy podjechać autem do punktu Aperio Medical, a wymaz zostanie pobrany przez specjalistę. Wynik będzie dostępny w ciągu 15 minut od pobrania materiału.

Aperio Medical wykonuje testy:

  • wymaz z nosogardzieli, wynik w języku polskim,
  • wymaz z nosogardzieli, wynik w języku angielskim lub niemieckim,
  • wymaz z gardła, wynik w języku polskim,
  • wymaz z gardła, wynik w języku angielskim lub niemieckim.

Chroń siebie i innych!

Musisz pamiętać, że wyjazd na wakacje wcale nie oznacza urlopu od pandemii. Dla własnego bezpieczeństwa warto przestrzegać obostrzeń – są one dla Twojego dobra. W obcym kraju możesz natknąć się także na różne odmiany koronawirusa, o których mało wiemy. Potrzeba naprawdę niewiele, by chronić siebie i swoich bliskich.

Zasady są łatwe! Unikaj kontaktu z osobami mającymi objawy wirusa, zachowuj odstęp 1,5 m, noś maseczkę w dużych zbiorowiskach ludzi, myj oraz dezynfekuj ręce. Pamiętaj, aby zachować społeczną odpowiedzialność – jeśli sam źle się czujesz odizoluj się od innych.

Środki ostrożności, które są proponowane przez Światową Organizację Zdrowia, to m.in. konieczność ujemnego wyniku testu przed wyjazdem lub po przyjeździe do kraj docelowego z kwarantanną, z której zwolnienie następuje po otrzymaniu ujemnego wyniku. Bez testowania zalecana jest kwarantanna przez 14 dni. Warto także wzmocnić śledzenie kontaktów po identyfikacji dodatniego wyniku testu po podróży.

Sprawdź nasze punkty Drive Thru testów na COVID-19