Aktualnie, podróżowanie po świecie jest znacznie utrudnione za sprawą dynamicznej sytuacji epidemiologicznej. Podczas gdy niektóre kraje powoli wychodzą z kryzysu, inne znajdują się w szczycie zachorowań. W związku z tym, osoby przekraczające granice wielu krajów europejskich muszą okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu. Punkty Drive-Thru są w tej kwestii bardzo pomocne.

Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19

O ile sytuacja w Polsce zdaje się powoli wracać do normy po trzeciej fali zachorowań, o tyle w wielu krajach europejskich sytuacja wciąż jest trudna. Co za tym idzie, władze tych krajów często wprowadzają obostrzenia i ograniczenia dla podróżujących. Podczas przekraczania granicy możemy zostać poproszeni o okazanie ważnego zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19, wykonanym w ciągu ostatniej doby lub 48h. Zaświadczenie powinno być przetłumaczone na język angielski. Z pomocą takiego zaświadczenia jesteśmy w stanie uniknąć kwarantanny. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i GOV można aktualnie sprawdzić, w których krajach obowiązują tego typu ograniczenia dla podróżujących.

Jak wygląda badanie w punkcie Drive-Thru?

W naszym kraju pojawia się coraz więcej punktów umożliwiających pobranie wymazu na obecność SARS-CoV-2. Kolejny z takich punktów pojawił się w Grudziądzu. Punkt Aperio Medical tylu DriveThru, uruchomiony przez spółkę Mades, jest dostępny przy ulicy Łyskowskiego 37 niedaleko giełdy. To pierwszy taki punkt w promieniu 50km. Wymaz jest pobierany przez otwarte okno, a kierowca lub pasażer nie muszą w tym czasie opuszczać auta. Wyniki są dostępne w przeciągu 30 minut w formie papierowej na miejscu. Jeśli nie chcemy czekać, możemy poprosić o przesłanie wyników drogą mailową lub telefonicznie. W punktach Aperio Medical można otrzymać zaświadczenie w języku polskim, niemieckim lub angielskim. Wyniki są również przekazywane do NFZ i Sanepidu.

Jak przygotować się na pobranie wymazu?

Aby wyniki testu na obecność SARS-CoV-2 były maksymalnie miarodajne, powinniśmy zadbać o kilka kwestii. Wymaz może zostać pobrany po upływie ok. trzech godzin od spożycia ostatniego posiłku. Przed wymazem nie należy: myć zębów, stosować płynu do płukania jamy ustnej, a także gum do żucia, tabletek do ssania lub innych preparatów smakowych. Jeśli tego dnia aplikowane były donosowe środki przeciwdrobnoustrojowe, takie jak: krople, aerozole czy maści, również należy odczekać ok. 3 godzin przed pobraniem wymazu. Bezpośrednio przed wymazem nie należy wydmuchiwać nosa. Konieczne jest również wyjęcie ruchomych protez zębowych.

Kontakt

Punkt Drive-Thru jest czynny codziennie:

  • w dni powszednie od 8:00 do 12:00
  • w weekendy i święta od 9:00 do 12:00

Możliwy kontakt mailowy lub telefoniczny: