Podczas wtorkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił kolejne obostrzenia, które będą obowiązywać w kraju. Nowy wariant koronawirusa – omikron – powoduje, że restrykcje na świecie zmieniają się bardzo dynamicznie. Sprawdź, jakie będą obowiązywały Cię zasady oraz jak rozkładają się nowe limity, narzucone od połowy grudnia.
Najnowsza mutacja koronawirusa (Omikron) sprawia, że coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie nowych i coraz surowszych restrykcji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. 07.12. Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji ogłosił nowe obostrzenia, jakie będą od teraz obowiązywać także w Polsce. Poniżej przedstawiamy wszystkie z nich:
We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 336 przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Najwięcej zakażonych znajduje się w województwie Mazowieckim oraz Śląskim.
Z powodu COVID-19 zmarły 172 osoby, natomiast śmierć w wyniku zakażenia wirusem COVID-19 i chorób współistniejących poniosły 322 osoby.
Od początku wybuchu pandemii w Polsce doszło do 3 704 040 zakażeń oraz 86 205 zgonów.
Hospitalizowanych jest 23 604 pacjentów, a 2036 podłączonych do respiratorów.
Jak dotąd wyzdrowiało 3 184 676 zakażonych, na kwarantannie przebywa 643 181 osób.
Minister Zdrowia podczas konferencji 29.11. ogłosił, że każda niezaszczepiona osoba, powracająca do Polski z krajów spoza Strefy Schengen, musi poddać się kwarantannie na 14 dni, chyba że test COVID Brodnica wykonany w 8. dniu izolacji wyjdzie negatywny – wtedy istnieje możliwość jej skrócenia.
Podczas wtorkowej konferencji dodano zasadę, że od 15.12. podróżujący do Polski spoza Strefy Schengen muszą wykonać test COVID Toruń, w tym również osoby zaszczepione, w ciągu 24h przed przekroczeniem granicy.
Obostrzenia covidowe są zależne od tego, czy dana osoba jest w pełni zaszczepiona, zaszczepiona tylko jedną dawką lub niezaszczepiona w ogóle. By móc swobodnie się poruszać po innych krajach, niezbędny jest tzw. paszport covidowy. Paszport covidowy jest elektronicznym dokumentem, potwierdzającym zaszczepienie przeciw koronawirusowi lub otrzymaniu negatywnego wyniku testu COVID Konin. Ściągnąć ją można z Internetowego Konta Pacjenta w formie kodu QR. Certyfikat jest dostępny w dwóch wersjach językowych: w języku polskim oraz języku angielskim. Pokazuje się go w czasie kontroli granicznej i jest honorowany na terenie całej Unii Europejskiej oraz większości krajów na świecie.
Początkowo paszport miał być ważny przez rok, jednak 25.11. Komisja Europejska zmieniła przepisy – paszport będzie miał termin ważności przez 9 miesięcy, a warunkiem przedłużenia paszportu jest przyjęcie dawki przypominającej szczepionki. Dawkę przypominającą można przyjąć po upłynięciu 6 miesięcy od poprzedniego szczepienia. Zaleca się przyjęcie jej szczególnie przez osoby, których system odpornosciowy jest bardzo osłabiony.