Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Eksperci zespołu covidowego z Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie przeprowadzonych badań przewidują, że Omikron będzie dominującą mutacją koronawirusa w kraju już pod koniec stycznia. Z kolei prognozy Uniwersytetu Waszyngtońskiego wskazują, że do lutego nowym wariantem mogą zakazić się trzy miliardy ludzi. Kiedy zatem nastąpi spowolnienie pandemii?

Efekt zamkniętych szkół

Eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego zakładają, że około 20. stycznia fala przypadków zakażeń zejdzie najniżej, jak do tej pory. Według prognoz w kraju dojdzie do pięciu tysięcy potwierdzonych infekcji wirusem Sars-CoV-2 dziennie. Efektem takiego spadku liczby zakażeń są zamknięte szkoły, które uważa się za główne siedlisko szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce. Rodzinne spotkania świąteczne nie powodują takiego przyspieszenia wzrostu zakażeń. 

Szacuje się, że do szybkiego wzrostu zakażeń dojdzie w lutym, ze względu na wysoki stopień zaraźliwości wariantu Omikron koronawirusa. 

Trzy miliardy zakażonych do lutego?

W zeszłym tygodniu Uniwersytet Waszyngtoński opublikował prognozy, które zakładają, że do końca lutego 2022 roku dojdzie do trzech miliardów zakażeń nowym wariantem na całym świecie. 

Szczególnie narażone na wzrost zakażeń są Chiny. Przyczyną jest przyjęcie przez większość chińskich obywateli szczepionek Sinophram czy Siovac, które nie zapewniają dostatecznej ochrony przed Omikronem ani poprzednimi wariantami koronawirusa, jak reszta szczepionek stosowanych na świecie. 

Naukowcy twierdzą też, że w 2022 roku epidemia Covid-19 może zacząć słabnąć. Nie oznacza to, że koronawirus zniknie, lecz wszyscy będą musieli nauczyć się z nim żyć. 

Przewiduje się, że spowolnienie pandemii nastąpi na przełomie maja oraz czerwca.

 

Statystyki z kraju

Jak poinformowało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia, mamy 14 325 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z następujących województw: 

śląskiego (2024), 

mazowieckiego (1884), 

małopolskiego (1555), 

dolnośląskiego (1325), 

wielkopolskiego (1276), 

pomorskiego (1005), 

łódzkiego (853), 

kujawsko-pomorskiego (719)

zachodniopomorskiego (693), 

opolskiego (544), 

warmińsko-mazurskiego (493), 

podkarpackiego (471), 

lubelskiego (443), 

lubuskiego (436), 

świętokrzyskiego (334), 

podlaskiego (169).


Z powodu COVID-19 zmarło 200 osób.


 Wykonaj test Covid Toruń