Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Możemy zaobserwować, że tendencje wzrostu nowych przypadków zakażenia koronawirusem utrzymują się w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. Właśnie w tym czasie powinniśmy bardziej uważać na siebie również ze względu na możliwość występowania innych wirusów i bakterii. Czy kolejna fala koronawirusa przyniesie nowe obostrzenia?

Co ma wpływ na obostrzenia w Polsce?

Do tej pory pod uwagę brana była liczba pozytywnych testów na koronawirusa. Wówczas dostosowywano kolejne restrykcje. Wprowadzono między innymi ograniczenia w przemieszczaniu się, zamknięto ośrodki kultury, sklepy wielkopowierzchniowe, szkoły, uczelnie oraz restauracje. 

Nakazano noszenia maseczek, dezynfekcji oraz zachowania dystansu społecznego 1,5 m. Plany dotyczyły także wykonania jak największej liczby testów na COVID-19.  Wraz ze zmniejszoną liczbą zakażeń stopniowo obostrzenia były wycofywane. Jak może to wyglądać w najbliższym czasie?

Z pewnością podczas kolejnej fali pod uwagę będzie brana liczba osób zaszczepionych oraz hospitalizowanych. Jeśli restrykcje się pojawią, to będą obejmować przede wszystkim konkretne obszary i województwa, a nie cały kraj. Nadal trwają prace nad wprowadzeniem limitów dla osób niezaszczepionych i większych ulgach dla tych, którzy szczepienie przeciwko COVID-19 przyjęli.

Kiedy możliwe jest wprowadzenie obostrzeń?

Tego do końca nie wiadomo. Ma na to wpływ przede wszystkim wzrost hospitalizowanych oraz liczba zaszczepionych osób. Jeśli nadal mało osób będzie się szczepić, wówczas niezbędne będzie wprowadzenie restrykcji, a co za tym idzie wykonywanie większej liczby testów na koronawirusa. Z pewnością niesprzyjające warunki w okresie jesienno-zimowym i możliwość zarażenia się również innymi chorobami będą sprzyjały rozwojowi koronawirusa.

Jakie są zasady dla podróżujących w czasie pandemii?

Koronawirus znacznie ograniczył możliwości podróżowania. Należy spełnić określone zasady, aby móc wyjechać za granicę, ale także powrócić do kraju. Tak więc wyjazdy służbowe, urlopowe czy też w celu odwiedzenia bliskich nie są takie proste. Co należy wiedzieć?

Podróżni, którzy przybywają do Polski z państw członkowskich UE, strefy Schengen lub Turcji niezależnie od środka transportu podlegają 10-dniowej kwarantannie wjazdowej. Z tego zwolnić ich może: zaczepienie pełnym cyklem, dokument wystawiony dla ozdrowieńców COVID-19, negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 Warszawa, wiek do 12. roku życia oraz inne zwolnienia wymienione § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. Osobom, którym została nałożona kwarantanna przysługuje zwolnienie z niej do 48 godzin poprzez wykonanie testu RT-PCR lub testu antygenowego.

Kwestia obostrzeń dla podróżujących spoza tych obszarów wygląda nieco odmiennie. Podlegają 10-dniowej kwarantannie wjazdowej, a zwolnić ich może: zaszczepienie pełnym cyklem, wiek do 12. roku życia, są osobami uznanymi za wyzdrowiałe lub podlegają innym zasadom. Z kwarantanny może zwolnić negatywny wynik testu wykonany nie wcześniej niż w 8 dniu po przekroczeniu granicy.