Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Osoby zarażone koronawiursem to częściej te, które nie mają jego objawów lub są one niewielkie. Są oczywiście przypadki ostrego przebiegu, gdzie niezbędna jest hospitalizacja. Nawet mimo lekkich objawów niezbędna jest izolacja i leczenie domowe. Warto wiedzieć, jakie środki należy stosować i czego unikać będąc zarażonym SARS-CoV2.

 

Osoby zarażone koronawiursem to częściej te, które nie mają jego objawów lub są one niewielkie. Są oczywiście przypadki ostrego przebiegu, gdzie niezbędna jest hospitalizacja. Nawet mimo lekkich objawów niezbędna jest izolacja i leczenie domowe. Warto wiedzieć, jakie środki należy stosować i czego unikać będąc zarażonym SARS-CoV2.

 

 

Pandemia nie ustępuje

 

Każdego dnia obserwujemy wzrosty i spadki liczby zakażeń koronawirusem. Jednak aż 80% to przypadki skąpoobjawowe lub bezobjawowe. Oznacza to, że osoby zarażone mogą zaobserwować typowe objawy dla sezonowej infekcji. Najczęściej pojawiające się objawy to między innymi duszności, ból głowy oraz ogólne osłabienie. Gorączka może utrzymywać się do kilku dni, a utrata węchu i smaku pozostaje także po chorobie. Objawy zazwyczaj ustępują po 10 dniach, jednak całkowite wyzdrowienie następuje zwykle po dwóch tygodniach.

 

Zalecenia lekarzy

 

Po otrzymaniu dodatniego testu na Covid-19, warto skonsultować to z lekarzem rodzinnym. Należy być pod stałą opieką i monitorować swój stan zdrowia, ponieważ w każdej chwili może ulec znacznemu pogorszeniu. Lekarze najczęściej zalecają:

 

  • Odpoczynek. Zadaniem Twojego organizmu jest pokonanie wirusa, a jest to możliwe, kiedy wypoczywasz. Dodatkowe obciążenie fizyczne wykorzystuje niezbędną energię do walki z chorobą.

  • Nawadniaj organizm. Wskazane jest spożywanie dużej ilości wody. Podczas gorączki, często także się pocimy, dlatego istotne jest, by nie dopuścić do odwodnienia. W przypadku bólu gardła warto wypić wodę z miodem, a z zatkanym nosem walczyć można ciepłym naparem bezkofeinowym. Udrożni śluzówki i pozwoli oczyścić nos. Nawodnienie wspomaga także nasz układ odpornościowy.

  • Leki. Jeśli zajdzie taka potrzeba możesz zastosować leki bez recepty. Na gorączkę polecany jest paracetamol, a z kolei na bóle mięśni, gardła lub kaszel, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe. Należy kontrolować ilość przyjmowanych leków i konsultować to z lekarzem.

  • Zostań w domu. Pozostań przez kilka dni w domu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Pamiętajmy o społecznej odpowiedzialności, dbaj o siebie i innych.

 

 

 

 

Dzwonić do lekarza czy na pogotowie?

 

Jeśli gorączka utrzymuje się dłużej niż kilka dni, wówczas warto skonsultować to z lekarzem rodzinnym. Warto być w stałym kontakcie, aby zgłaszać wszelkie nietypowe objawy. Jednak jeśli stan zaczyna się drastycznie pogarszać, należy wezwać pogotowie.

 

Kiedy niezwłocznie zadzwonić po pomoc? Charakterystycznym objawem, który jest niepokojący to brak możliwości złapania oddechu. Jeśli wystąpią silne duszności nie warto czekać na teleporadę, a od razu zadzwonić pod numer alarmowy. Każda minuta jest na wagę złota. Warto sprawdzać również poziom natlenienia w organizmie, jeśli spadnie poniżej 95%, jest to wskazanie do hospitalizacji.

Objawy w tej chorobie mogą być przeróżne i wskazywać również na inne choroby. Żadnych nie należy bagatelizować i zgłaszać lekarzowi. To on zdecyduje, czy należy rozszerzyć badania oraz leczenie. Nie leczymy się sami, ale też przy każdym kontakcie informujemy o zarażeniu Covid-19.

 

Które objawy to te poważne?

 

Mówiąc o skąpoobjawowym przejściu tej choroby, mamy na myśli gorączkę, duszności lub kaszel. Dodatkowo dochodzi także stres, który wynika z niewiedzy, jak postępować podczas zarażenia koronawiursem. Dlatego warto skorzystać z porady specjalistów. Możesz zadzwonić do lekarza POZ lub pod infolinię NFZ.

 

Objawy, które są niepokojące to:

 

  • trudności w oddychaniu,

  • ból w klatce piersiowej,

  • utrata przytomności,

  • niebieskawe zabarwienie ust lub twarzy.

 

Nie wolno ich bagatelizować! Te objawy mogą prowadzić do rozwoju choroby i całkowitego pogorszenia się stanu zdrowia. Na własną rękę nie powinniśmy przeprowadzać domowych terapii tlenowych. Jeśli wymagane jest podanie tlenu, to tylko w warunkach hospitalizacji chorego!

 

Zakończenie izolacji

 

Dla niektórych jest dniem wolności, gdyż po nałożonym obowiązku przebywania w domu lub izolatorium, chory może wyjść na zewnątrz. Warto jednak jeszcze odczekać 24h od ostatnich objawów i stosować dodatkowe środki ochrony jak noszenie maseczek i rękawiczek.

Dla potwierdzenia możesz także wykonać test na koronawirusa, aby upewnić się, że wynik będzie negatywny. Takie testy na Covid-19 dostępne są w mobilnych punktach Drive Thru Toruń, Grudziądz, Konin i Brodnica.