Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Wychodząc naprzeciw potrzebom obecnych czasów, otworzyliśmy punkt pobrań wymazów do badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (bez wysiadania z samochodu). Na badania nie obowiązują zapisy.

Zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego:

Email: kontakt@aperiomedical.pl

Telefony:

 • 661511311  Grudziądz
 • 781711211  Toruń
 • 781711411  Konin
 
Cennik moblinego punktu testów COVID-19:

 

Cennik testów antygenowych

 
Grudziądz
Toruń
Konin
Test wymaz z nosogardzieli, wynik w języku polskim
150 zł 129 zł 130 zł
Test wymaz z nosogardzieli, wynik w języku angielskim lub niemieckim 
170 zł 149 zł 150 zł
Test wymaz z gardła, wynik testu w języku polskim 
 170 zł  150 zł  150 zł
Test wymaz z gardła, wynik testu w języku angielskim lub niemieckim 190 zł 170 zł 170 zł
 

Cennik testów PCR

 
Grudziądz
Toruń
Konin
Test PCR
350 zł 350 zł 320 zł
Test PCR z tłumaczeniem
390 zł 390 zł 370 zł
 
 
Godziny pracy mobilnego puktu Drive-Thru:

 

Poniedziałek - Piątek:

Grudziądz
10:00-14:00
Toruń
08:00-13:00

Konin
08:00-12:00

 

Sobota - Niedziela:

Grudziądz
08:00-12:00
Toruń
08:00-12:00

Konin
08:00-12:00

 

 
 

Informacje o koronawirusie i testach na COVID-19:

 
Test na koronawirusa – jak diagnozujemy chorobę Covid-19?
Duża zakaźność koronawirusem sprawia, że potrzebne są wiarygodne testy umożliwiające dokładną diagnozę w kierunku SARS-CoV-2. Na chwilę obecną najczęściej wykonuje się testy wymazowe: antygenowe oraz genetyczne RT-PCR. Dostępne są również testy serologiczne, które sprawdzają obecność przeciwciał w organizmie. Co warto wiedzieć na temat testów na koronawirusa?
Rodzaje testów na koronawirusa W zależności od sposobu przeprowadzania testu, możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje testów na koronawirusa. Oto one:
 • Testy antygenowe – stosowane do diagnostyki koronawirusa we wczesnym stadium choroby. Badanie polega na pobraniu wymazu z górnych dróg oddechowych oraz analizie próbki przy użyciu specjalnych enzymów. Wyniki badania są dostępne już w przeciągu kilkudziesięciu minut. Wykazują dużą dokładność w przypadku wyników pozytywnych, ale mogą budzić spore wątpliwości w przypadku wyników negatywnych.
 • Testy RT-PCR oraz RT-LAMP – w tego typu badaniach pobiera się wymaz z górnych dróg oddechowych, najczęściej z nosogardła lub gardła. Wyniki badania są dostępne w przeciągu 24- 48 godzin od wykonania badania. Charakteryzuje się dużą dokładnością i czułością i nie pozostawiają wątpliwości także przy wyniku negatywnym.
 • Testy serologiczne – ten rodzaj testów nie służy do diagnozowania koronawirusa. Pozwala sprawdzić, czy w naszym ciele wykształciły się przeciwciała świadczące o zakażeniu w przeszłości. W celu wykonania testu pobierana jest krew. Czas oczekiwania wynosi do kilku dni roboczych.
Wybór testu zależy w głównej mierze od prawdopodobieństwa zakażenia oraz czasu, jaki upłynął od wystąpienia objawów lub kontaktu z osobą zakażoną. Testy antygenowe służą do szybkiej diagnozy, z kolei testy RT-PCR i RT-LAMP mogą potwierdzić to badanie. Z kolei testy serologiczne są stosowane najczęściej w przypadku badań naukowych.
 
Kiedy należy wykonać test na koronawirusa?
Dokładność każdego testu zależy w głównej mierze od tego, kiedy został przeprowadzony. W przypadku testów molekularnych RT-PCR zaleca się przeprowadzenie badania w ciągu pierwszych dniod wystąpienia objawów koronawirusa. Testy antygenowe można natomiast zlecić po upływie 5-7 dni od momentu kontaktu z osobą zakażoną. Najwyższe stężenie antygenów obserwuje się pomiędzy 7 a 14 dniem od zakażenia. Testy wykrywające przeciwciała wykonuje się zwykle po upływie 14 dni od momentu zakażenia.
 
Ile czasu zajmuje test na COVID-19?
Testy na koronawirusa zajmują zazwyczaj kilka minut. Personel wykonuje niezbędny wywiad z pacjentem w celu określenia prawdopodobieństwa zakażenia, a następnie pobiera próbkę potrzebną do analizy. Wymaz z gardła lub nosogardzieli jest bezbolesny, ale może powodować dyskomfort. Badanie można przeprowadzić na dzieciach w każdym wieku, ale warunkiem jest współpraca ze strony dziecka w trakcie pobierania wymazu.
 
Jak przygotować się do badania na koronawirusa?
Na wiarygodność testów w dużej mierze zależy to, w jaki sposób pacjent przygotuje się do badania. Testy bazujące na wymazie z dróg oddechowych mogą być przekłamane na skutek pewnych działań podjętych bezpośrednio przed pobraniem próbki. Pacjent powinien przestrzegać następujących zasad:
 • Na trzy godziny przed badaniem nie należy spożywać posiłku oraz palić papierosów.
 • Na dwie godziny przed badaniem nie należy stosować donosowych środków, takich jak krople, aerozole czy maści.
 • Na godzinę przed badaniem nie należy myć zębów, stosować gumy do żucia, płynów do higieny jamy ustnej oraz innych preparatów smakowych. Bezpośrednio przed badaniem nie należy wydmuchiwać nosa,
 • Jeśli używasz protezy zębowe, wyjmij je przed badaniem.
 • Jeśli występują u nas objawy zakażenia, na miejsce badania nie należy podróżować zbiorowymi środkami transportu. Obecnie popularne są punkty Drive-Thru, na które można przyjechać samochodem. W trakcie badania nie opuszczamy pojazdu.
W jakiej cenie dostępne są testy na koronawirusa?
Ceny badań zależą od lokalizacji oraz przychodni lub punktu pobrań. Znaczenie ma również to, od jakiego producenta pochodzi wybrany test. Testy antygenowe można wykonać za ok. 130-160 złotych. Znacznie droższe są badania molekularne. Test RT-LAMP to koszt rzędu 250 zł, natomiast RTPCR w okolicach 400 zł. Badania na przeciwciała to wydatek rzędu 120 zł, jeśli badanie obejmuje jedynie przeciwciała IgM lub IgG oraz 220 zł w przypadku testu pod kątem obu rodzajów przeciwciał.
 
Gdzie można wykonać test na koronawirusa?
Testy na koronawirusa można wykonać w wielu przychodniach, na szpitalnej izbie przyjęć, a także w mobilnych punktach pobrań, zlokalizowanych w wielu miastach w Polsce. Biorąc pod uwagę, że osoby planujące podróż zagraniczną często potrzebują zaświadczenia o negatywnym wyniku testów, badania są realizowane także w bliskim sąsiedztwie lotnisk oraz ważnych przejść granicznych. Dużą popularnością cieszą się mobilne punkty Drive-Thru, do których udajemy się prywatnym środkiem transportu. Osoba badana nie opuszcza pojazdu i otrzymuje wyniki od ręki.
 
Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu?
Najszybsze są badania antygenowe, które pozwalają nam uzyskać wynik już w przeciągu 30-60 minut od momentu pobrania wymazu. Krótszy czas oczekiwania oznacza jednak nieco niższą czułość testu. W przypadku badań RT-PCR oraz RT-LAMP czas oczekiwania waha się w przedziale od 24 do 48godzin w zależności od tego, ile testów wykonuje wybrany punkt pobrań. Na wyniki badań serologicznych czekamy zazwyczaj do trzech dni roboczych.
 
Co oznacza pozytywny lub negatywny wynik testu?
Wynik pozytywny lub dodatni oznacza zakażenie koronawirusem. Informacje o tym wyniku są przekazywane do Sanepidu. Pacjent jest zobowiązany do obycia kwarantanny na okres przynajmniej siedmiu dni. W przypadku badań serologicznych, wynik dodatni lub pozytywny nie oznacza zakażenia w chwili obecnej, ale informuje o obecności przeciwciał, co oznacza, że osoba badana przeszła koronawirusa w przeszłości.
Jeśli chodzi o wynik negatywny lub ujemny, niepodważalne są wyniki testów RT-PCR oraz serologicznych. W pierwszym przypadku otrzymujemy informację, że nie chorujemy na COVID-19. W drugim przypadku, brak przeciwciał oznacza, że nie przechodziliśmy tej choroby w przeszłości. Wątpliwości pozostawiają natomiast wyniki negatywne testów antygenowych, zwłaszcza, jeśli zostały przeprowadzone zbyt późno lub zbyt wcześnie. Jeśli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem, przy ujemnym wyniku testu antygenowego zaleca się rozszerzenie diagnostyki o badanie RT-PCR, które pozwala uzyskać stuprocentową pewność.